ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار

🌱این گیاه بومی مناطق مرطوب نیمه گرمسیری نواحی شرقی ایالات متحده آمریکا در ایالات کارولینای جنوبی و شمالی است

🌱 ونوس گیاهی کوچک است و هر گیاه از 7-4 برگ شکل تشکیل شده است . ساقه های گیاه 10-3 سانتیمتر طول دارند بنابراین به طور کل گیاهی کوچک است اما مجموعه این گیاهان در کنار هم به شکل کلونی های پرتراکم جلب توجه می کند .

🌱قسمتی از گیاه که به شکل تله عمل می کند در واقع قسمت انتهایی برگ گیاه است که در سطح داخلی خود موهایی ریز و بسیار حساس دارند .
🌱 زمانی که حشرات و یا هر جسم خارجی دیگری با این موها برخورد می کند ، برگها سریعا بسته می شوند و اگر در همان زمان حشره ای در این مکان قرار داشته باشد به تله می افتد و گیاه انرا به عنوان غذا مصرف می کند
🌱 سرعت بسته شدن برگها هنگامی که تحریک می شوند بستگی به برخی از شرایط محیطی همانند رطوبت ، میزان نور ، اندازه حشره و به طور کل سلامتی عمومی گیاه دارد.

🌱 انواع مختلفی از گیاه ونوس وجود دارد که انها را بر اساس اندازه و شکل دمبرگ (بخصوص باریک و پهن بودن دمبرگ ) و همچنین زاویه قرار گرفتن برگ نسبت به سطح زمین در گروه های مختلفی قرار داده اند

🌱 دوران رکود و استراحت گیاه در زمستان است ، اگر این دوران را طی نکند بعد از چند فصل رشد و نموی مداوم ضعیف خواهد شد و از بین خواهد رفت.
🌱 ونوس حشره خوار احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند
🌱 رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند

🌱دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند.

گلها سفید رنگ ونوس حشره خوار

🌱 در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر سه هفته یا ماهی یک بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده اندازه یک دانه ماش بدهید

🌱به نوع آب و املاح داخل آب حساس است ، اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید ، بهتر استفاده از آب مقطر است .

بهتر است گلهاي ونوس قطع شود چون باعث ضعیف شدن گیاه میشود.

🌱ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید

🌱 تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .

 

شرایط نگهداری ونوس حشره خوار

🌱 آبیاری :اغلب گیاهان گوشت خوار برای ادامه حیات به رطوبت بستر و محیط نیاز دارند که ونوس حشره خوار نیز در این دسته قرار دارد ونوس حتی در دوران استراحت نباید خشکی بکشند. همچنین رطوبت بالای محیط به رشد بهتر انان کمک می کند به همین دلیل گیاهانی مناسب برای تراریومها  محسوب می شوند .  در طی فصل رشد خاک گلدان را باید همواره مرطوب نگه داشت که البته به معنی خیس بودن خاک نیست . یعنی خاک باید زهکش بسیار خوبی داشته باشد به نحوی که با ابیاری ، اب اضافه به خوبی تخلیه شود اما رطوبت مناسب را نیز در خود نگه دارد. زمانی که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری کنید ، برای ابیاری این گیاه از اب های مقطر استفاده کنید، چون به املاح داخل آب یا خاک بسیار حساس است .

 

🌱 نور:گیاه ونوس به حد اقل چهار ساعت نور افتاب دارد باید توجه کرد که نور مستقیم در شرایطی به گیاه بتابد که افتاب داغ و پرحرارت نباشد یعنی در ماه های گرم سال مکان گیاه را باید به گونه ای انتخاب نمود همانند پنجره های غربی و یا شرقی ساختمان  که در ساعات اولیه روز از نور مستقیم بهره مند شوند . اگر نور طبیعی کافی در محیط نگهداری این گیاه وجود ندارد رشد خوبی نخواهد داشت و در چنین شرایطی می توان از منابع نور مصنوعی همانند لامپهای فلئورسنت سرد (لامپهای مهتابی با نور سفید ) برای تامین نیاز نوری این گیاهان استفاده کرد. شرایط نوری گاهی در شکل و اندازه برگهایی که تولید می شوند نقش دارند . به عنوان مثال در بهار دمبرگهایی بلند و در تابستان دمبرگهایی کوتاه تولید می شود. و یا در مکانهای کم نور دمبرگهایی پهن و در مکانهایی با نور بیشتر دمبرگهایی باریکتر تولید می شود یا میتوانید نور فیلتر شده پنجره جنوبی را برای ان محیا کرد .

🌱 دما:این گیاهان از دمای ده تا سی و پنج درجه سانتیگراد می توانند رشد کنند. هر مقدار که دمای محیط بیشتر باشد باید مراقبت بیشتری از نظر ابیاری و غبارپاشی انجام داد و یا در مکانی قرار داد که از نور مستقیم در صبح زود برخوردار باشد در ساعات گرم روز از سایه بهره‌مند باشد. در دماهای پایین تر سرعت باز و بسته شدن برگها در هنگام شکار حشرات کمتر است همچنین در دماهای پایین تر باید مراقب نحوه آبیاری بود زیرا در اثر ابیاری زیاد این گیاهان خواهند پوسید.  در دمای پایین سرعت بسته شدن برگها بسیار کم می شود . این گیاهان دمای زیر صفر را تحمل نمی کنند و اغلب از بین می روند . در زمستان که زمان استراحت این گیاهان است نیز دمای بین پنج یا هشت تا 10 درجه سانتیگراد مناسب نگهداری آن است البته در این دما برخی از برگها سیاه می شوند که باید از گیاه جدا شوند.

🌱 خاک:گیاه ونوس را باید در خاکی فقیر از نظر مواد غذایی کاشت به طور کل این گیاه در محیط بومی خود نیز در خاکهایی که از نظر نیتروژن و فسفر فقیر هستند می رویند و نیاز خود به این مواد را از طریق شکار حشرات و هضم مواد بدن حشرات تامین می کنند. اگر گیاه را در خاکی غنی بکاریم و در کوددهی آن اصرار بورزیم نتیجه ای جز از بین رفتن تدریجی و به مرور گیاه نیست. بهترین غذا برای این گیاهان حشراتی همانند مگس حتی اگر این گیاه را در تراریومی با در بسته نگه می دارید می بایست هر چند وقت یکبار حشراتی همانند مگس را درون محفظه رها کنید تا این گیاه از انان استفاده کند در غیر اینصورت رشدی ضعیف خواهد داشت و این مسئله را نمی توان با دادن کود جبران کرد ، حتی زیاده روی در غذا دادن ان نیز دچار مشکل میشود و هر سه چهار هفته یک تکه کوچک گوشت چرخ کرده اندازه یک عدد ماش یا یک عدد مگش برای غذای آن کافیست .  این گیاه به خاکی نسبتا سبک نیاز دارد به عنوان مثال می توان از مخلوط یک قسمت پیت موس +یک قسمت پرلایت  و یا یک قسمت شن که به خوبی زیر شیر آب شستشو داده شده با یک قسمت پیت موس ، یکی از دلایلی که به کاربرد پیت موس یا خزه اسفاکنوم در مخلوط کاشت این گیاهان اشاره می شود این است که اصولا این گیاهان در خاکی که کمی اسیدیته پایین داشته باشند بهتر رشد می کند و وجود خزه اسفاگنوم و پیت موس به این مسئله کمک خواهد کرد. گلدانی که برای کاشت این گیاهان انتخاب می شود می تواند عمقی حدود دوازده تا پانزده سانتیمتر داشته باشد. کف گلدان حتما باید منفافذ خروج برای زه آب وجود داشته باشد تا آب اضافی حاصل از ابیاری به خوبی خارج شود و اطراف ریشه های گیاه باقی نماند.به هیچ وجه از گلدانهای سرامیکی ، سفالی برای ونوس استفاده نکنید ، گلدانهای لعاب دار که از داخل نیز پوشش لعاب قرار گرفته یا گلدانهای پلاستیکی برای آن در نظر نگیرید .

🌱 رطوبت : نیاز به رطوبت خوب محیط دارد اگر ایجاد رطوبت ایده ال ان مشکل است گل را داخل تراریون کشت کنید یا به وسیله جزیره درست کردن رطوبت پایداری برای ان فراهم کنید ، اگر اسپری اب انجام میدهید حتما از اب مقطر استفاده شود

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *