برخی نکات کلیدی در نگهداری کاکتوسها

خیلی از ماها وقتی اسم کاکتوس را می‌شنویم یاد بیابان و آفتاب سوزان و خشک می افتیم ؛ در حالی که واقعیت این نیست و بسیاری از کاکتوس‌هایی که ما در منازل پرورش می‌دهیم مربوط به مناطق کوهستانی با آب و هوای معتدل و البته کم آب هستند. پس ما باید شرایطی را فراهم کنیم که نزدیک به آب و هوای مناطق زندگی کاکتوس‌ها باشد. هر چند بسیاری از شرایط را نمی‌شود دقیقاً مثل زیستگاه اصلی فراهم کردم.

🌵 مقدار آبیاری به اندازه، محل نگهداری، نوع کاکتوس و دما و رطوبت محیط بستگی دارد. پس  نمی‌توان یک الگوی کلی برای آبیاری کاکتوس‌ها بیان کرد. ولی در کل در تابستان کاکتوس‌ها به آبیاری بیشتری نیاز دارند (برای ابیاری اجازه دهید یک بند انگشت از سطح خاک خشک و سپس آبیاری کنید ، در دوران استراحت کاکتوسها در حدی آبیاری انجام دهید که ریشه های گیاه خشک نشود )

🌵 به این نکته توجه کنید که بعضی کاکتوسها البته تعداد کمی از آنها دوران استراحت در تابستان و بهار است و شرایط نگهداری را متفاوت میکند .

🌵  از ریختن آب زیر نور آفتاب خودداری کنید زیرا باعث سوختگی و ایجاد لک بر روی گیاه می‌شود ، حتی اگر محیطی که کاکتوس شما قرار دارد و تهویه هوای مناسبی وجود ندارد از ریختن آب روی کاکتوس خود داری کنید ؛ در مورد کاکتوسهای پیوندی به هیچ وجه اب روی پیوند کاکتوس ریخته نشود .

🌵از قرار دادن کاکتوس‌ها در زیر آفتاب مستقیم خودداری کنید. تعداد محدودی از کاکتوسها تحمل افتاب مستقیم را دارند و اکثر کاکتوسها مخصوصا بذری ها و نور پشت شیشه باعث سوختگی در کاکتوس‌ها می‌شود.
در طبیعیت زمانی که گیاه از همان ابتدای زندگی در زیر نور آفتاب باشد به مرور خود را با این شرایط تطبیق می‌دهد و نور آفتاب را تحمل می‌کنند.

‍ ‍ 🌵 فصل تابستان زمان مناسبی است برای پیوند و قلمه زدن کاکتوس‌ها، در این فصل می‌توانید گیاهان خود را تکثیر کنید. دلیل این امر فعال بودن شیره نباتی گیاه چون کاکتوس در بهترین شرایط رشد خود قرار دارد .

🌵 فصل تابستان زمان گلدهی اکثر کاکتوس ها می باشد که با گرده افشانی میتوان از آنها بذر تهیه کرد ، فصل گرما زمان خواب بعضی از گونه‌های کاکتوس‌ها می‌باشد ، با شناخت از کاکتوس خود و فراهم کردن شرایط از خراب شدن آنها جلوگیری کنید ، به عنوان مثال فصل خواب کاکتوس لیتوپس فصل تابستان می‌باشد که باید میزان آبیاری آن را کم کنید.

‍ ‍ 🌵کاکتوس‌ها نیز مانند همه گیاهان مقدار تحمل دمایی مشخصی دارند که برای انواع گونه‌ها متفاوت می‌باشد، کاکتوس‌ها تا دمای حدود ۵۰ درجه را در صورت تحویه مناسب هوا تحمل می‌کنند ولی زمانی که دما از این حد بالاتر رود باعث پختگی بافت‌های داخلی گیاه می‌شود .

🌵یکی از نشانه‌های زیاد  بودن میزان نور تغییر رنگ کاکتوس‌ها و ساکولنت ها به قرمز و قهوه‌ای و تراکم تیغهای آن می‌باشد که باید میزان نور را کم کنیم ، در اثر نور کم فاصله تیغها زیاد میشود و رشد علفی پیدا میکند .

🌵 چروک شدن وخم شدن کاکتوس‌های ستونی میتواند نشانه کم آبی باشد که باآبیاری مجددبحالت اولیه بر می‌گردند در غیر این صورت ریشه را برسی کنید .

🌵 کاکتوس‌های با تیغ‌های فشرده و دارای مو مانند سفالئسرئوس، اسپوستوا و سایر گونه‌ها نور آفتاب بیشتری را نسبت به کاکتوس‌های بدون تیغ تحمل می‌کنند.

🌵در فصل تابستان کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را باکودهای ازت پایین و پتاس بالا هر ماه یک‌بار کود دهی کرد ، هر چه ازت کمتر و پتاس بیشتر بهتر . البته توجه داشته باشید کاکتوس‌هایی که خواب هستند را نباید کود داد
کودهایی مانند 3.11.38 یا 10.10.40یا 12.12.36

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *